שאלות ותשובות נפוצות

שאלה:

יש לנו קשיים זוגיים, בעלי מסרב לבא לטיפול. אני חושבת שטיפול יכול לעזור, אך האם טיפול יכול לעזור אם רק אחד מבני הזוג מגיע לטיפול?

תשובה:

בהחלט כן! נכון שישנם מצבים שהטיפול האידיאלי הנו בנוכחות והשתתפות שני בני הזוג. אך ניתן בהחלט לשנות ולשפר את הזוגיות גם כשרק אחד מבני הזוג נמצא בטיפול. מספיק שאחד מבני הזוג מודע ל"חלקים שלו" ב"ריקוד הזוגי", לוקח עליהם אחריות ומתנהל אחרת במרחב הזוגי, בהכרח תהיה לכך השפעה על בן הזוג השני ועל המערכת הזוגית כולה. 

שאלה:

כמה זמן לוקח טיפול?

תשובה:

טיפול יכול לערוך מספר פגישות וגם להמשך מספר שנים. הדבר תלוי בסוג הבעיה שבאים לקבל עזרה לגביה, ובמטרות שהוגדרו בטיפול.  ישנם טיפולים ממוקדים, בהם עובדים על בעיה מאוד ספציפית ומוגדרת, וטיפול קצר מועד יכול לסייע ולהועיל. ישנם קשיים שההתמודדות עמם ויצירת השנוי הרצוי דורשים זמן רב יותר, על מנת לפתח מודעות והבנה לבעיה, וסיגול דרכי התמודדות יעילים יותר וכדו'.  

 

שאלה:

אני סובלת מדיכאון שמאוד מקשה עלי בחיים.   האם כדאי לי לפנות אליך לטיפול, או לפסיכיאטר?

תשובה:

מציעה שנתאם פגישה, בה אבין יחד אתך את  חומרת הדיכאון עמו את מתמודדת. לאחר הערכת המצב, אוכל להמליץ על הטיפול היעיל ביותר. מחקרים מעידים על כך שהטיפול היעיל ביותר לדיכאון, הנו שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי. מנסיוני, פעמים רבות ניתן לטפל היטב בדיכאון באמצעות טיפול פסיכולוגי וללא טיפול תרופתי, זאת במידה והדיכאון אינו פוגע משמעותית בתפקוד או מסב סבל גדול מידי. במידה ויש פגיעה בתפקוד ומצוקה רבה (אותה אוכל להעריך בפגישה) שילוב טיפול תרופתי ופסיכולוגי יהיה היעיל ביותר. 

 

 

שאלה:

איך יודעים מתי לפנות לטיפול?

תשובה:

מרבית האנשים פונים לטיפול כשהם חשים סבל, מצוקה, תקיעות, וחוסר אונים. אנשים רוצים לחיות חיים יותר שלווים, רגועים ומהנים, אך אינם יודעים איך… זה הרגע המתאים לפנות לטיפול ולבקש עזרה מקצועית!

נוכחתי לראות, שאנשים פונים לטיפול ופתוחים לקבל עזרה כשהם חווים שלושה מימדים:

  • מרגישים סבל רב מידי

  • מאמינים כי ניתן לחיות אחרת

  • מבינים שלבד לא הצליחו להגיע לשנוי הרצוי.

אדם שפונה לטיפול, כאשר הוא חש את שלושת המימדים הנ"ל, יהיה בעל מוטיבציה להעזר בטיפול, ולחתור עם המטפל לשנוי הרצוי. 

יחד עם זאת, מספיק בהחלט לחוש מימד אחד על מנת לפנות לטיפול, להתחיל תהליך וליצור שנוי.