טיפול פסיכולוגי

מה זה בעצם טיפול פסיכולוגי?

החיים מזמניים לנו קשיים, אתגרים ומשברים איתם עלינו להתמודד.  לעיתים קרובות, על אף הניסיונות  להתמודד עם הקשיים והאתגרים, אנו מרגשים תקועים, נופלים שוב לאותם דפוסים וטעויות ולא מצליחים לממש את השאיפות והרצונות שלנו. הדבר עלול להוביל להרגשת כישלון, ייאוש, עצבות ואף דיכאון. לעיתים, אנו מתמודדים עם מצבים נפשיים הגורמים לנו סבל רב: חרדות, דיכאון, מחשבות אובססיביות וכדו. רגשות אלו, בפרט אם הם נמשכים לאורך זמן, יכולים לגרום לנו לחוש מצוקה וסבל רב. וכאן טיפול פסיכולוגי יכול בהחלט להועיל ולסייע!

איך טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לי?

טיפול פסיכולוגי מסייע לנו ללמוד כיצד להתגבר על משוכות החיים בצורה יעילה ומועילה. הטיפול מסייע להבין מהם הסיבות לרגשות השליליים המלווים אותנו, וכיצד להתמודד טוב יותר על מנת להצליח להוביל את עצמנו ואת חיינו למקומות שאנו מעוניינים להגיע אליהם, מעשית ורגשית.

הטיפול הוא מסע אל עולמנו הפנימי, אל הכרה והבנה של ההתנהלות שלנו בעולם, לצורך הבנת עצמנו, וההכרה כי הכוח לשנות נמצא בנו עצמנו. לעיתים קרובות, על אף הרצון הגדול ליצור שנוי בחיים, קשה לעשות זאת לבד. לא משום שאיננו רוצים, הרי כל אחד שסובל, מעוניין להפסיק את הסבל ולשנות את מציאות חייו. חז"ל במסכת אבות הבינו זאת כשכתבו: "אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים"  – זאת אומרת, שאין אסיר יכול לחלץ עצמו מבית הכלא.  האדם לעיתים כלוא במציאות מסויימת או בתפיסה מסויימת, ואינו יכול להשתחרר עצמו ממנה ללא עזרה חיצונית.

המטפל, שנמצא עמנו בחוויה ובקושי, אך גם מחוץ לה, יכול להתבונן "מהצד" בעיניים מקצועיות ורגישות, ולראות  דברים באופן נהיר ושונה מזה שנמצא בפנים, בכך המטפל מסייע לנו להרחיב את פרספקטיבת ההתבוננות שלנו על חיינו ועל הבעייה הספציפית עמה ענו מתמודדים כעת, ובכך גם לסייע לנו להתמודד בדרכים אחרות , ולהגיע לפתרון חדש שלכאורה לא היה "בהישג ידינו" עד כה.

בחיים האישיים של כל אחד ואחד, יש תפיסות עולם, הרגלים, חינוך- וזאת המסגרת בה הוא חי, זהו מעין "בית האסורים" שכל אחד חי בו. בשעה שמגיעים למקום של תקיעות מבוי סתום וייאוש , ממנו כאילו אין פתרון , זה הזמן לפנות לטיפול, לקבל זווית הסתכלות חדשה והבנה חדשה על דפוסי ההתנהלות שלי בעולם, ומתוך כך, להפרד מדפוסים שאנו מזהים שאינם משרתים אותנו, ואף "הורסים לנו", ולסגל דפוסים והתנהגויות מועילות ומקדמות.

בטיפול, אנו רוכשים כלים והבנות עמוקות, על היכולות שלנו לשנות מציאות בחיינו, וגם אם אין ביכולתנו לשנות את המציאות החיצונית, יש ביכולתנו לשנות את דרך ההתמודדות שלנו עמה, את המשקפיים אותם אנו מרכיבים ומשקיפים דרכם על העולם סביבנו.

טיפול מאפשר לנו לבחור לחיות אחרת, לצמוח מתוך משבר, ולחוש יותר הרמונייה ושלווה בחיים.

למי מתאים טיפול פסיכולוגי?

הטיפול מתאים למי שמחפש לעשות שינוי בחייו, להרגיש שהוא מנהל את חייו, ולא שאירועי חייו ועברו מנהלים אותו. ובייתר פירוט, טיפול יכול להועיל לכל מי שחווה אחד מהמצבים הבאים או יותר:

  • קשיים בתחום האישי – חוסר סיפוק, חוסר כיוון, דימוי עצמי נמוך, צורך בשנוי וכו'.
  • קשיים בתחום הנפשי – חרדה, דיכאון, ייאוש, מצבי לחץ, כעסים לא נשלטים וכו'
  • קשיים בין אישיים- בעיות בתקשורת, קשיים חברתיים, קשיים ביחסים עם בן/בת הזוג או הילדים, קושי במציאת בן זוג וכו'
  • התמודדות עם מצבי משבר- משבר כלכלי, אבל, מוות, מחלות, אובדן עבודה, פרידה, גירושים, טראומה, בגידה, תאונה, דילמות וקבלת החלטות משמעותיות
  • תמיכה וליווי בתקופות של שינוי וצמתים בחיים כגון: זוגיות חדשה, היריון ולידה, חד הוריות, גרושין, שינוי מקצוע וכו'

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור קשר

דליה אגרסט

054-4622228