קנאה בזוגיות  – חיובי או הרסני?

לעתים קרובות אני נשאלת לגבי קנאה וזוגיות: האם קנאה יכולה להיות גם חיובית, או שמא היא תמיד הרסנית? 

התשובה תמיד מורכבת יותר מהשאלה: 

קנאה הינה רגש אנושי טבעי, היכול להופיע בזוגיות בעוצמות ובאופנים שונים, לעתים אף "בתחפושת" של אהבה גדולה.

קנאה מאוזנת

קנאה איננה רגש חיובי, עם זאת, תתכן דינמיקה זוגית בה מתקיימת רמת "קנאה מאוזנת" –אשר יכולה להחמיא למושא הקנאה, החש מיוחד, אהוב ורצוי, ובכך אף לתרום ליחסי קירבה ואינטימיות בין בני הזוג. "קנאה מאוזנת" היא קנאה בה אין תלות מוגזמת של אחד מבני הזוג בשני, יש איזון בין אינטימיות ואוטונומיה בזוגיות, ויש תחושה בסיסית של בטחון. קנאה מאוזנת אינה מלווה בחוסר אמון, או בחשדנות. במצב זה, בני הזוג לא יבואו לטיפול היות וקנאה במינון זה משרת את הזוגיות באופן חיובי.

מהי קנאה פתלוגית?

זוגות הפונים לטיפול בנושא של קנאה, חווים סבל רב. מרבית הזוגות החווים קנאה בזוגיות, חווים מצב של קנאה מופרזת, לעתים פתולוגית, המתאפיינת בחוסר אמון תמידי, חשדנות, מריבות, האשמות וכעסים – הגורמים סבל רב הן למקנא/ת והן לבן/בת הזוג.   קנאה פתולוגית מאפיינת אנשים הסובלים מחרדת נטישה ודמוי עצמי ירוד.  אנשים אלו יפתחו תלות רגשית גבוהה בבני זוגם וכל התנהגות נפרדת ואינדיבידואלית של בן הזוג תגרום להם לחוש עזובים, נטושים, נבגדים, ולעורר רגשות קנאה, כעס, תסכול ואכזבה, ובמקרים קיצוניים, תוביל להתנהגות אלימה.

טיפול בקנאה פתלוגית

הטיפול בקנאה פתלוגית יהיה תלוי באבחון שורש הבעיה: לעתים יתאים טיפול אישי לבן הזוג המקנא, כשהמטרה תהיה העלאת המודעות העצמית למקורות הקנאה ולסיבותיה, ובהמשך מציאת הכוחות והמשאבים הפנימיים להרגיש בטוח, בעל משמעות וערך ללא תלות בבן הזוג.

טיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית תתמקד בהקניה ולמידה של מחשבות והתנהגויות חלופיות יעילות, כגון טכניקות הרגעה עצמית. 

בטיפול זוגי יושם דגש על זיהוי ושינוי הדפוסים הזוגיים המשמרים את הקנאה. 

לסיום, לכל הסובלים מקנאה מומלץ לפנות ולקבל עזרה מקצועית, היות וניתן בהחלט, ברוב המקרים, לטפל בבעיה.

אודות המחבר

השארת תגובה