"היינו ילדים וזה היה מזמן…"

כולנו היינו פעם ילדים. ב"ה גדלנו, התפתחנו, והתבגרנו. חלקנו כבר הורים לילדים. 

למרבה הפלא, הילדים שהיינו, עדיין חיים ונושמים בתוכנו, ונמצאים עמנו גם כבוגרים. 

יש שהייתה להם ילדות נפלאה, שגדלו באווירה מוגנת ובטוחה, ויש שהילדות הייתה עבורם תקופה קשה, רצופת חוויות פחד, חוסר בטחון ובדידות רבה. 

כולנו יודעים שיש לילדות ולבית שבו גדלנו השפעה על חיינו, על הבחירות שאנו עושים בחיים, ועל דפוסי ההתנהלות שלנו ברבדים שונים, לטוב ולרע…

נשאת השאלה:

איך אפשר שהעבר לא ינהל אותנו בהווה ובעתיד?

לכולנו יש ילד פנימי חי ונושם בקרבנו, השאלה היא מה היחסים בייננו, הבוגר והילד שבתוכי? מי מנהל אותי? אני הבוגר, או הילד הפגוע שבתוכי?

רק באמצעות טיפל, ניתן להבין מדוע אנו חוזרים על דפוסים שאינם טובים עבורנו, משחזרים טעויות , פועלים באוטומט הרסני ולא מסוגלים לשנות על אף הרצון הרב. הסיבה לכך היא בד"כ, שאנו מנוהלים ע"י הילד שבתוכנו, שמתנהל ממקום פגוע, כועס, חסר, ובוודאי שכילד, אין לו את הכלים והיכולות להתנהל נכון ב"עולם המבוגרים".

אם כך, מה עושים?

כיצד אנו הופכים להיות המובילים של עצמנו, ולא מנוהלים ע"י הילד שבתוכנו?

התשובה לכך יכולה להחשף בטיפול, כשבעזרת מטפל מקצועי, נוצר מפגש והכרות עמוקה עם הילד שבתוכנו, מפגש אמפטי, חומל, קשוב למה שהיה חסר לו בעבר, וייתכן שעדיין חסר לו גם בהווה. בטיפול מפתחים את היכולת להקשיב פנימה לילד שבתוכנו, לומדים להכיל אותו, ולהיות בשבילו, כפי שלא חווה בעבר, וכן להבין מהם דפוסי ההשרדות שסיגל לעצמו בילדות, כדי "לשרוד" את החיים. 

אך אנחנו לא נשארים "תקועים" בעבר. הבנת העבר, ודפוסי ההשרדות של הילד שבתוכנו, היא שלב חשוב ומהותי בדרך להפרד מאותם דפוסים, ולסגל לעצמנו התנהלות אחרת יעילה יותר בהתמודדויות שונות, בתחום הזוגיות, העבודה, המימוש העצמי וכו'.  

בטיפול נבין כיצד דפוסים השרדותיים שסיגלנו לעצמנו בילדות סייעו לנו לשרוד בעולם, אך אינם מסייעים לנו כעת, כבוגרים, ואף פוגעים בנו פעם אחר פעם. ומונעים מאתנו לממש ולהגיע למקום טוב יותר. 

בעזרת טיפול נוכל להפרד מדפוסים לא יעילים, לסגל דפוסים גמישים ויעילים יותר, ולהחזיר לעצמנו חווית שליטה והתנהלות טובה יותר בחיים. 

אודות המחבר

השארת תגובה